Jaka jest różnica pomiędzy CMYK, RGB i Pantone?

Zaczynając przygodę z grafiką lub współpracując z drukarniami, warto znać podstawowe zasady i pojęcia, na których opiera się druk. Dzięki temu wszelkie prace z pewnością przebiegną dużo sprawniej. Jedną z podstaw, od której powinno zacząć jest zrozumienie, czym są i czym różnią się od siebie skale RGB, CMYK i Pantone. Bez nich wydrukowanie czegokolwiek nie byłoby możliwe.

Jaka jest różnica pomiędzy CMYK, RGB i Pantone?

Czym różnią się CMYK i RGB?

RGB jest skalą kolorów charakterystyczną dla wyświetlaczy urządzeń elektronicznych. Skrót RGB powstał od pierwszych liter angielskich nazw kolorów Red – czerwony, Green – zielony i Blue – niebieski. To kolory podstawowe, które po zestawieniu ze sobą w odpowiednich proporcjach dają kolor biały, z którym spotykasz się na ekranach komputerów i smartfonów.

Mówiąc prościej, każdy biały wyświetlacz składa się z poukładanych bardzo blisko siebie kropek we wspomnianych wcześniej barwach RGB. Nasycenie każdego z kolorów w skali RGB wpływa na to, jak Twoje oczy postrzegają powstałą biel. W ten sposób odróżnia się barwy ciepłe – z większą ilością koloru czerwonego oraz barwy zimne – w których przeważa kolor niebieski.

Czym różnią się CMYK i RGB?

Skala CMYK jest natomiast połączeniem czterech podstawowych kolorów, wykorzystywanych w procesie drukowania. Cyan, Magenta i Yellow po zmieszaniu w proporcji 1:1:1 tworzą ostatni kolor – Black, który jest kluczowy.

Skala CMYK została stworzona wyłącznie do druku, a zmieszanie kolorów odbywa się właśnie podczas samego procesu. Drukarka nakłada na siebie kolory, sprawiając, że ludzkie oko postrzega je, jako odrębną barwę. Zmiana proporcji nakładanych na siebie kolorów powoduje różnicę w zakresie koloru ostatecznego. Dzięki tej właściwości skala CMYK umożliwia nie tylko drukowanie czarno-białe, ale również w kolorze.

Do czego służy paleta Pantone?

Pantone to wykorzystywana w druku paleta jednolitych, przygotowanych wcześniej kolorów – jest ich dokładnie 1114. Zatem w przeciwieństwie do skali CMYK nie powstaje poprzez nałożenie kolorów na siebie, ale składa się z wielu niezależnych od siebie barw.

Kiedy warto zdecydować się na druk w skali PANTONE?

Warto zauważyć, że drukowanie przy pomocy palety Pantone jest dużo droższe od tego, wykorzystującego CMYK. W związku z tym nie wszystkie drukarnie oferują druk tego typu i nie zawsze istnieje również taka potrzeba.

Kiedy zatem drukować w skali Pantone? Przede wszystkim warto zdecydować się na tę skalę w momencie, kiedy projekt nie przewiduje wielu kolorów, ale 2-3 barwy. Dodatkowym wskazaniem może być chęć uzyskania dokładnego odcienia ze wspomnianej palety. Jego otrzymanie często może być realne w CMYK-u, ale niekoniecznie już przy pierwszej próbie. Jeżeli projekt wymaga szybkiego oddania – lepiej nie ryzykować i dopłacić za pewność właściwej realizacji zlecenia.

Zalety skali Pantone

Największym plusem palety Pantone jest to, że niezależnie od miejsca drukowania, kolory zawsze wyglądają identycznie. Dzięki temu możesz mieć pewność, że każda drukarnia, która z niej korzysta zapewni taki sam efekt końcowy Twojego projektu.

Warto także zauważyć, że istnieją takie kolory, których nie da się uzyskać za pomocą skali CMYK. Przykładem mogą być barwy metaliczne, jak srebrny lub złoty. Część z nich jest natomiast możliwa, ale stosunkowo trudna do osiągnięcia, jak pomarańcz, czy fiolet. Żeby uniknąć różnicy pomiędzy odcieniami w drukowanych materiałach, wykorzystuje się właśnie paletę Pantone.

Skala Pantone ma wiele zalet, dlatego jest bardzo chętnie wykorzystywana.

Czy skala Pantone ma jakieś wady?

Podobnie jak wszystko, druk Pantone niesie za sobą również pewne ograniczenia. Jednym z nich jest możliwość wykorzystania maksymalnie ośmiu kolorów jednocześnie. Oznacza to, że maszyny nie drukują projektów o większej ilości kolorów niż osiem. Żeby wydrukować projekt w większej ilości kolorów, należy połączyć paletę Pantone ze skalą CMYK. Takie rozwiązanie jest jednak dużo bardziej kosztowne niż skorzystanie tylko z jednej opcji.

Dlaczego nie należy drukować w skali RGB?

Podstawowym błędem podczas przygotowywania plików do druku jest chęć drukowania materiałów i grafik przeznaczonych wyłącznie do użytku cyfrowego – np. na stronę internetową. Pliki przygotowane są wówczas w skali RGB, która w żadnym wypadku nie jest przystosowana do drukowania. Paleta RGB stworzona z wiązek światła, przeznaczona jest wyłącznie do odczytu danych z wyświetlacza lub ekranu monitora.

Do drukowania zarówno cyfrowego, jak i offsetowego używa się zazwyczaj skali CMYK, która jest połączeniem czterech najbardziej podstawowych farb wykorzystywanych w druku. To właśnie to konkretne połączenie kolorów pozwala na przygotowanie materiałów w nieograniczonej ilości barw i ich odcieni. Zatem, żeby wydrukować pliki zapisane w skali RGB, należy przekonwertować je do skali CMYK przed przesłaniem do druku.

FAQ
Co to jest CMYK?

CMYK to podstawowy zestaw barw wykorzystywanych w druku - jest ich cztery. Nazwa pochodzi od pierwszych liter angielskich nazw odcieni - Cyjan, Magenta, Yellow oraz ostatniej litery słowa Black. Mieszając je ze sobą w odpowiednich proporcjach można uzyskać inne kolory.

Co to jest Pantone?

Pantone to skala kolorów, gdzie każda farba ma z góry określony odcień - nie jest on efektem zmieszania innych barw. Dopasowanie kolorów odbywa się z gotowego wzorca. Dzięki temu podczas druku można mieć pewność, że przygotowywane materiały będą prezentowały się tak samo pod względem kolorystycznym.

Co to jest RGB?

RGB to model przestrzeni barw składający się z trzech kolorów – czerwonego, zielonego i niebieskiego. Jego nazwa pochodzi od angielskich nazw tych właśnie kolorów. Pierwotnie RGB wykorzystywano do technologii analogowej, z czasem jednak zaczęto używać go również w technologii cyfrowej. Stosuje się go w urządzeniach elektronicznych wyświetlających i analizujących obraz.

Polecane Produkty
Polecane Usługi
Najnowsze wpisy na blogu