Kompresja pdf – przygotowanie plików do druku

Pliki zapisywane w rozszerzeniu pdf są zdecydowanie najbardziej uniwersalne i powszechnie wykorzystywane. Każdy, kto na co dzień pracuje przy komputerze miał z nimi styczność. Dlatego dziś, w dobie wszechobecnego internetu i biznesów międzynarodowych, znajomość podstaw związanych z ich edycją jest absolutną koniecznością. Kompresja pdf – czyli zmniejszenie rozmiaru pliku nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać. Nieco trudniejsze jest znalezienie odpowiedniego programu lub strony, która umożliwi szybkie i sprawne działanie.

Kompresja pdf – przygotowanie plików do druku

Czym jest plik pdf?

Skrót pdf pochodzi od angielskiej nazwy Portable Document Format. Jest to nic innego jak format dokumentu przenośnego, pozwalający na udostępnianie, przesyłanie i zapisywanie – niezależnie od oprogramowania komputerowego.

Pomysł na konwersję dokumentów z papierowych na pliki cyfrowe powstał przeszło 20 lat temu. Natomiast w 1991 roku Amerykanin dr John Warnock, współzałożyciel firmy Adobe wdrożył w życie nowy projekt. Mian on na celu wysyłanie, wyświetlanie i drukowanie dokumentów w formie elektronicznej przez każdego człowieka – w dowolnym miejscu na ziemi. Rok później format pdf został oficjalnie nazwany i opatentowany. Dziś jest jednym z najpopularniejszych, a pliki pdf są wyświetlane, drukowane i przesyłane po całym świecie.

Pliki pdf są obecnie jednymi z najchętniej wykorzystywanych przez użytkowników na całym świecie.

Format pdf zapewnia plikom:

  • jednakowy wygląd na każdym komputerze,
  • mniejszy rozmiar pliku,
  • uniwersalny format wykorzystywany zarówno do celów służbowych, jak i prywatnych.

Jak zapisać plik w pdf?

Z uwagi na to, że drukarnie nie przyjmują plików zapisanych w Wordzie, zanim zdecydujesz się oddać dokument do druku, upewnij się, że format pliku został zmieniony na pdf. Ma to związek z tym, że ten obsługiwany jest przez każde oprogramowanie. Stworzenie plików w formacie pdf jest bardzo proste. Jedyne, co należy zrobić, to zapisując gotowy plik, wybrać w opcjach zapisu rozszerzenie pdf. Mówiąc jeszcze prościej – wybierz opcję “zapisz jako”, a następnie na pasku “Zapisz jako typ” wybrać spośród rozszerzeń “*pdf”.

Jeśli jednak posiadasz starszą wersję programu do edycji tekstu, możesz nie mieć możliwości zmiany rozszerzenia pliku. W takim przypadku jedynym rozwiązaniem jest konwertowanie plików online. Wystarczy wejść na wybraną witrynę i dodać swoje pliku w formacie doc lub docx. Kiedy zostaną załadowane, w większości przypadków na stronie pojawia się przycisk z napisem “Konwertuj do pdf”. Po kilku sekundach plik będzie gotowy do ściągnięcia w nowym formacie.

Zapisanie pliku w formacie ma wiele zalet – zwłaszcza jeżeli na dokumentach pracują różne osoby. Wówczas istnieje pewność, że stworzone wykresy, tabele, czy inne elementy – u każdej z nich będą wyglądały dokładnie tak samo. Młodzi ludzie bardzo często wykorzystują format pdf do zapisywania swojego CV.

Konwertowanie plików do pdf sprawdza się w wielu życiowych sytuacjach.

Kompresja pdf – jak zmieniać rozmiary plików?

Bardzo często podczas przygotowywania pliku do druku można spotkać się także z drugim pojęciem, jakim jest kompresja pdf. Takie rozwiązanie to nic innego jak zmniejszenie objętości pliku. Ta czynność także nie jest niczym skomplikowanym. Co więcej, nie zawsze istnieje konieczności instalacji specjalnego oprogramowania. Coraz częściej kompresja pdf możliwa jest przez różnego rodzaju strony online. Jeżeli nigdy nie miałeś styczności z takim działaniem – warto skorzystać z cennych wskazówek.

Kompresja pdf online

Jednym ze sposobów na kompresję plików jest korzystanie z różnego rodzaju stron internetowych stworzonych właśnie do zmniejszania rozmiaru plików. Tego typu witryny są zwykle zupełnie darmowe, a sama kompresja pdf przebiega bardzo prosto i szybko. Aby zmniejszyć pliki, należy przeciągnąć je lub otworzyć w konkretnym, wyznaczonym do tego miejscu. Następnie są one przetwarzane i można pobrać je na dysk komputera w poprawionej już formie. Tak skompresowane pliki są gotowe do publikacji lub druku. Istnieje wiele darmowych stron internetowych przeznaczonych do zmiany rozmiarów plików. Zanim jednak zaczniesz korzystać z którejś witryny, upewnij się, czy aby na pewno kompresja pdf jest na niej darmowa.

Kompresja pdf za pomocą programów komputerowych

Kompresja pdf przez internet do dobry sposób na zmianę rozmiaru pojedynczych plików. Jeśli natomiast używasz kompresora systematycznie lub potrzebujesz przesłać naraz dużą liczbę plików, wypróbuj jeden z wielu dostępnych na rynku programów komputerowych. Tego typu oprogramowanie instaluje się na dysku komputera. Można znaleźć programy darmowe, choć większość z nich jest płatna. Ogromnym plusem tego rozwiązania jest jednak fakt, że umożliwiają zmniejszenie rozmiaru pdf wielu plików jednocześnie, co często nie jest możliwe w przypadku wcześniej wspomnianych stron internetowych.

Kompresja pdf – darmowe programy:

  • 7-Zip,
  • Zipware,
  • Brandzip,
  • IZArc.
FAQ
Jak przygotować pliki do druku?

Dobrze przygotowane pliki do druku muszą być przede wszystkim zapisane w odpowiednim formacie. Najbezpieczniejszym wyborem jest format pdf, obsługiwany na wszystkich urządzeniach. Czasami konieczne jest konwertowanie pliku z innego formatu. Zdarza się, że potrzeba jest również kompresja pdf.

Polecane Produkty
Polecane Usługi
Najnowsze wpisy na blogu