Druk offsetowy - podstawowy typ druku
Profesjonalna produkcja materiałów drukowanych odbywa się z uwzględnieniem odpowiedniej metody, która dobierana jest na podstawie, między innymi, wielkości nakładu, rodzaju materiału czy projektu graficznego.
Kluczowe formy poligraficzne to: druk offsetowy, świetnie sprawdzający się przy wykonywaniu kolorowych i szczegółowych wydruków, druk cyfrowy do drukowania małych ilości, oraz druk solwentowy wykorzystywany w przypadku wydruków wielkoformatowych i reklam zewnętrznych. Do realizacji indywidualnych nadruków na różnego rodzaje akcesoria reklamowe stosuje się zaś druk sublimacyjny.
Najczęstsza forma druku
Obecnie druk offsetowy stanowi najpowszechniej stosowaną przez drukarnie metodę druku. Do wykonania druku tą technologią konieczne jest wykonanie specjalnej, dedykowanej matrycy. Z uwagi na stały, dość wysoki koszt jej przygotowania, druk offsetowy rzadko wykorzystywany jest przy realizacji małych nakładów. Kiedy w grę wchodzi odpowiednio wysoki nakład, metoda ta staje się najlepszym wyborem - jest tania, szybka w wykonaniu, a do tego wszechstronna i niezwykle szczegółowa.
Czym wyróżnia się druk offsetowy?
Druk offsetowy to najbardziej ekonomiczna forma druku w przypadku dużych nakładów. Na wysoką jakość wydruku wpływa idealne odwzorowanie kolorów, w tym również tych ze skali Pantone, wyrazistość szczegółów, a także uniwersalność, dzięki której istnieje możliwość nanoszenia nadruku zarówno na papier, jak i karton czy folię.
Gdzie znajdzie zastosowanie druk offsetowy?
Niniejsza forma druku będzie odpowiednia do przygotowania wszelkich wielobarwnych materiałów i nadruków reklamowych, w tym:
- plakatów,
- ulotek,
- wizytówek,
- katalogów,
- broszur,
- map,
- magazynów,
- książek,
- kopert firmowych.
Kiedy wykorzystuje się druk solwentowy?
Technologię druku solwentowego stosuje się w przypadku wydruków wielkoformatowych i reklam zewnętrznych. Z użyciem tej metody z powodzeniem zadrukować można materiał PVC, dzięki czemu wykorzystywana jest ona do przygotowywania wszelkiego rodzaju banerów i billboardów. Solwent wyróżnia się wysoką odpornością na działanie czynników zewnętrznych, takich jak deszcz, śnieg i promieniowanie słoneczne.
Druk cyfrowy i offsetowy – sprawdź różnice między nimi
Wielu klientów drukarni stacjonarnych, jak i online zastanawia się, którą z dwóch metod wybrać. Druk cyfrowy i offsetowy różnią się między sobą między innymi szybkością wykonania oraz jakością.
Jeżeli wydruk ma być wykonany w bardzo krótkim czasie, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie druk cyfrowy, który jest bardzo wydajny i wystarczający w przypadku standardowych zleceń. Porównując druk cyfrowy z offsetowym należy zwrócić uwagę także na kwestię personalizacji wydruku. Jest ona możliwa bez większych problemów w pierwszym przypadku.
Druk cyfrowy oraz druk offsetowy – wykorzystanie
O ile druk cyfrowy wykorzystuje się w przypadku szybkich zleceń, o tyle na offset trzeba dłużej poczekać. Wiąże się to między innymi z kwestią przygotowania maszyny do wydruków. Druk offsetowy jest więc opłacalny jedynie w przypadku naprawdę sporych nakładów. Mowa o takich zamówieniach, które powielane są w setkach egzemplarzy.
Jeżeli zależy Ci na tym, że dopasować najlepszą metodę druku, skonsultuj się z osobą odpowiedzialną w drukarni za realizację.
Druk offsetowy i druk cyfrowy – profesjonalna poligrafia
Druk offsetowy potocznie nazywa się drukiem płaskim. Co to jest offset? Jest to jedna z najpopularniejszych metod technologicznych, dzięki której można w szybki sposób wykonać wysokiej jakości wydruki. Offset druk stosuje się szczególnie tam, gdzie w grę wchodzą projekty, w których na bieżąco wprowadza się dodatkowe zmiany. Metoda ta sprawdza się, zwłaszcza jeżeli chodzi o projektowanie online. Ponadto druk offsetowy jest opłacalny dla tych zleceń, gdzie w grę wchodzi większa liczba odbitek. Wówczas uruchomienie specjalistycznego sprzętu jest opłacalne.
Jak wykonuje się offset druk?
Drukarnia offsetowa wykorzystuje przede wszystkim maszyny o prostej budowie i nieskomplikowanym działaniu. Matrycę w tego typu urządzeniach wykonuje się z aluminium charakteryzującego się niewielką wagą. Jest ona umieszczona na specjalnym cylindrze. Dzięki temu przenosi obraz, który ma zostać wydrukowany na bęben – pokryty warstwą gumową. Z bębna następuje przeniesienie obrazu na powierzchnię płaską – papier lub karton.
Zalety – czym charakteryzuje się druk offsetowy?
Największą zaletą, jeżeli chodzi o offset druk, jest przede wszystkim krótki czas realizacji projektu przy odpowiedniej jakości i nasyceniu barw wydruku. Z tego względu druk offsetowy wykorzystuje się głównie przy materiałach promocyjnych – na przykład: katalogach, gazetkach, broszurach reklamowych i produktowych.
Specjaliści jako jedną z największych zalet wymieniają możliwość wykorzystania podczas druku palety CMYK, kolorów pochodzących ze skali Pantone oraz złoconych i srebrzonych zdobień. Dzięki temu możliwe jest realizowanie różnych, ciekawych projektów. Te z kolei wyróżniają się na tle zwykłych, standardowych wydruków.
Druk cyfrowy – gdzie znajduje zastosowanie?
Druk cyfrowy bardzo często porównuje się do druku laserowego. Podobieństwo zauważa się przede wszystkim w czasie realizacji wydruków. Warto zauważyć, że jest to metoda, którą nazywa się niskobudżetową. Stosuje się ją wszędzie tam, gdzie realizacja projektu jest określona konkretnym budżetem. Druk cyfrowy odbywa się z dowolnego nośnika – wystarczy, że plik jest na nim zapisany.
Bardzo często druk cyfrowy wykonuje się do przygotowania wstępnej wersji projektów, które następnie realizuje się przez offset druk. W przypadku ewentualnych poprawek nie ma problemu z wykonaniem zmian bez ponoszenia zbyt dużych kosztów. To właśnie odróżnia druk cyfrowy od druku offset.
Druk cyfrowy ma pewne ograniczenia. Stosuje się go do konkretnych formatów i gramatur papieru. Przed decyzją o wyborze konkretnego druku zwróć na to uwagę.
Który druk wybrać – cyfrowy czy offsetowy?
Druk cyfrowy i druk offsetowy to najpopularniejsze metody, które wykorzystuje się w poligrafii. Różnice pomiędzy drukiem cyfrowym i offsetowym dla zwykłego użytkownika nie są zauważalne. Dlatego podczas wyboru odpowiedniej metody warto poradzić się specjalisty, który doradzi najlepsze rozwiązanie do konkretnego projektu. Do celów biznesowych wykorzystuje się zazwyczaj druk offsetowy. Ten rodzaj sprawdza się zwłaszcza na nietypowych podłożach. Są nimi na przykład folie samoprzylepne. Offset dostępny jest w dwóch rodzajach: druk arkuszowy i rolowy.