Czcionki z polskimi znakami. Które polskie czcionki ozdobne warto wybrać?

Wybór czcionki odgrywa bardzo ważną rolę we wszelkiego rodzaju dokumentach tekstowych. To, jaki font wybierzesz, wpływa na odbiór i charakter projektu. Podstawowe programy do edycji tekstu, znajdujące się na każdym komputerze oferują co prawda kilka ciekawych propozycji. Mimo to, jeśli zależy Ci na oryginalności projektu, wybierz nieco mniej standardowe czcionki ozdobne. Internet to prawdziwa skarbnica stron oferujących zarówno płatne, jak i darmowe fonty. Dzięki temu możesz znaleźć naprawdę oryginalne i stylowe czcionki z polskimi znakami – idealne dla Twojego projektu. Unikatowe pismo ozdobne pomoże Ci wyróżnić się z tłumu.

Czcionki z polskimi znakami. Które polskie czcionki ozdobne warto wybrać?

Czym różnią się fonty od czcionek?

Żeby móc rozpoznać tę różnicę należy najpierw wyjaśnić, czym właściwie jest czcionka. Mimo tego, że większość kojarzy ją bezpośrednio z krojem pisma, nie jest to prawda. Chociaż słowo fonty zostało przetłumaczone z języka angielskiego na czcionki to nie to samo.

W rzeczywistości czcionka to pojedyncza kostka metalowa, służąca do odciśnięcia znajdującego się na niej wypukłego znaku jak litera, cyfra, czy znak interpunkcyjny na kartce papieru. Jest ona stosowana bezpośrednio w druku, natomiast nie ma ona zastosowania w elektronicznych edytorach tekstu, a zawarte w nich czcionki ozdobne to tak naprawdę fonty.

Bardzo ważne jest odróżnienie fachowego nazewnictwa.

Font – charakterystyka pisma cyfrowego

Fonty to zbiór czcionek ze wszystkimi ich znakami, ale w zapisie cyfrowym. Przechowują informacje dotyczące konkretnego kroju pisma. W ten sposób można łatwo zauważyć, że zapis elektroniczny liter i znaków to krój pisma, tworzący wspomniane fonty. Jest to w pewnym sensie elektroniczny odpowiednik czcionki. Zatem tworząc nowy krój pisma, można go utrwalić czcionką, poprzez zapis fizyczny, oraz elektronicznie – za pomocą fontów.

Obecnie nawet internetowe edytory tekstów określają fonty słowem czcionki, a co za tym idzie, odbiega się coraz bardziej od używania tych określeń zgodnie z ich przeznaczeniem. Jeśli natomiast ich rozróżnienie nadal sprawia Ci trudność, bezpieczniej jest po prostu używać sformułowania krój pisma, które zawsze będzie poprawne.

Czcionki ozdobne w praktyce

Edytory tekstów dają ogromne możliwości doboru różnego rodzaju fontów. W ten sposób bardzo łatwo możesz zmienić charakter swojego projektu. Znając dostępne warianty, za pomocą ozdobnej czcionki nadasz mu odpowiednio – klasy, stylu, oryginalności lub po prostu charakteru formalnego.

Najpopularniejsze grupy fontów to:

 • szeryfowe – czyli czcionki ozdobne z ogonkami, znajdującymi się na zakończeniach każdej z liter,
 • bezszeryfowe – jak sama nazwa wskazuje, to przeciwieństwo fontów szeryfowych, są one bardzo proste i nie mają żadnych elementów ozdobnych; dzięki temu są znacznie bardziej czytelne,
 • kaligraficzne – są bardzo stylowe, w zamyśle mają przypominać pismo odręczne,
 • dekoracyjne – to typowo ozdobne czcionki, które nie zawierają liter, a znaki dekoracyjne.

W zależności od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć, możesz wybrać czcionkę ozdobną – idealną dla projektów artystycznych i okolicznościowych, lub postawić na fonty szeryfowe, które gwarantują klasykę i profesjonalizm.

Na co zwrócić uwagę, wybierając czcionki z polskimi znakami?

Oprócz tak podstawowych kwestii, jak licencja i możliwość wykorzystania czcionki do celów biznesowych czy prywatnych, warto także zwrócić uwagę na samą czytelność. Ma to ogromne znaczenie, szczególnie jeżeli tekst jest kierowany do szerszego grona odbiorców. Litery umieszczone zbyt blisko siebie, czy nadmiar akcentów ozdobnych mogą odwracać uwagę i ktoś nie będzie zupełnie zainteresowany tym, co masz mu do przekazania.

Mając kilka opcji do wyboru, warto stworzyć przykładowy tekst z wykorzystaniem każdej czcionki. Następnie można komuś je pokazać i poradzić się, który z przygotowanych projektów będzie najlepszy.

Jak estetycznie łączyć ze sobą fonty?

Dobrze jest łączyć ze sobą pismo ozdobne różnego rodzaju. Zestawienie ze sobą przykładowo fontów szyfrowych z czcionkami pisma odręcznego pozwoli Ci utrzymać porządek w projekcie i zapobiegnie powstawaniu niepotrzebnego chaosu. Dzięki temu będzie on znacznie przyjemniejszy w odbiorze.

Zastosowanie zbyt wielu rodzajów fontów może wprowadzić niepotrzebny chaos. Dlatego, wybierając ozdobne czcionki, zdecyduj się na wykorzystanie dwóch, maksymalnie trzech rodzajów jednocześnie. W przeciwnym razie Twój projekt może wyglądać niechlujnie i zamiast przyciągać – odepchnie czytelnika, dla którego czytanie nawet najładniejszej ozdobnej czcionki stanie się zwyczajnie męczące. Natomiast zastosowanie dwóch fontów jest jednocześnie eleganckie, stylowe i ciekawe dla czytającego.

Ponadto łącząc ze sobą różne kroje, należy zwrócić uwagę na czynniki takie jak podobna wysokość liter znajdujących się blisko siebie, taka sama, lub zupełnie różna grubość wykorzystywanych liter oraz stopień ich nachylenia. Jeśli nie masz czasu i ochoty na samodzielne dopasowywanie do siebie czcionek ozdobnych, możesz skorzystać z gotowych zestawień proponowanych przez programy typu Canva czy Just My Type. W większości przypadków są to darmowe czcionki, jednak bardzo ciężko natrafić w nich na czcionki z polskimi znakami.

Pamiętaj o czytelności tekstu. Informacja powinna być jasna i klarowna, a zbyt przekombinowana czcionka ozdobna z pewnością znacznie to utrudni. Jeśli łączysz ze sobą kilka z nich, zadbaj o to, aby główny fragment tekstu, zawierający najważniejsze informacje, zawierał fonty, łatwe do rozczytania. Nie oznacza to wcale, że muszą być one banalne! Wyraźna czcionka ozdobna z pewnością przyciągnie uwagę czytającego.

Czcionki ozdobne dostępne są w różnych opcjach – można dopasować je do indywidualnych oczekiwań.

Skąd pobierać darmowe czcionki z polskimi znakami?

Pracując nad konkretnym projektem, zależy Ci zapewne na jak najlepszym efekcie. Przygotowując tekst w podstawowym edytorze komputera, nie zawsze znajdziesz tam to, czego aktualnie szukasz. Mimo że fonty zawarte w tego typu dokumentach są ciekawe, niestety w większości nie zawierają polskich znaków. Tak więc w wielu przypadkach na nic Ci się nie przydadzą. W efekcie ciekawe i jednocześnie użyteczne czcionki ozdobne, wchodzące w zakres podstawowych programów do edycji tekstu to kropla w morzu potrzeb użytkowników.

Sposobem na to, aby uatrakcyjnić swój dokument tekstowy, jest pobranie czcionek ozdobnych ze stron internetowych. W internecie znajduje się od groma stron z bogatą biblioteką fontów gotowych od razu do pobrania. Są to zarówno płatne, jak i darmowe czcionki. Jedne z najpopularniejszych tego typu stron to chociażby MyFonts, DaFont, czy wspomniana już wcześniej Canva.

Zanim jednak zdecydujesz się na konkretny typ, upewnij się, że wybrałeś fonty z polskimi znakami. Możesz to zrobić poprzez skrupulatne testowanie każdej czcionki ozdobnej, która Cię zainteresuje. Jest to jednak bardzo długi i monotonny proces. Znacznie lepiej będzie skorzystać z gotowych list i wzorów darmowych fontów, znajdujących się w internecie.

Popularne polskie czcionki ozdobne (darmowe):

 • Lemon Tuesday
 • Allura
 • Dancing Script
 • Bitter
 • Bajaderka
 • Miama
 • Milkshake
 • Over The Rainbow
 • Great Vibes
 • Renegade

Czcionki Google Web Fonts z polskimi znakami

Jeżeli szukasz czcionek z polskimi znakami to możesz skorzystać z usługi Google Web Fonts. Znajdziesz tam wiele darmowych porpozycji, które wykrzystasz podczas tworzenia dokumentów elektronicznych. Wśród nich chętnie wybieranymi są:

 • Abhaya Libre - bardzo prosta i dość czytelna. Czcionka świetnie nadaje się do standardowych pism i przekazywania mniej istotnych informacji - ze względu na fakt, że nie zwróci na sieie większej uwagi.
 • Akaya Telivigala - dość czytelna, ale także mocno charakterystyczna czcionka.
 • Alegreya SC - font, który sprawia, że wszystkie litery wyglądają tak, jakby były pisane przy użyciu klawisza CAPS LOOK. Świetna do podkreślenia ważnych kwestii w tekście.
 • Alex Brush - delikatna czcionka przypominająca proste pismo odręczne. Żeby była czytelna musi być wykorzystywana w większym rozmiarze.
 • Pacifico - dość ciekawy, gruby i wyraźny font z niewielkimi ozdobnikami nie zakłócającymi odbioru treści.

Oprócz tego możesz sprawdzić także inne czcionki z polskimi znakami, które prezentują się równie ciekawie. Wśród nich znajdziesz takie fonty, jak:

 • Shrikhand,
 • Unica One,
 • Hachi Maru Pop,
 • Farsan,
 • Mr Bedfort,
 • Kavivanar.

Jakie czcionki wykorzystywane są w codziennej pracy?

Pomimo że ozdobne czcionki prezentują się często naprawdę pięknie, to nie zawsze ich użycie jest wskazane – szczególnie jeżeli chodzi o codzienną pracę lub obszar biznesowy. Jakie czcionki sprawdzą się w tym przypadku?

Dobrym pomysłem jest wykorzystanie Calibri. To najprostsza, standardowa czcionka, która automatycznie ustawiona jest w edytorze tekstowym – Word. Jej plusem jest ogromna czytelność, która sprawdzi się zawsze.

Użytkownicy MacBooków mogą bezpłatnie skorzystać czcionki Helvetica. Jest ona prosta, ale prezentuje się znacznie lepiej – i przede wszystkim nie jest tak popularna.

Zamiennikiem klasycznej czcionki Times New Roman – znacznie bardziej polecaną zwłaszcza dla biznesu jest Georgia. Czytelna, przejrzysta i wyjątkowo elegancka. Sprawdzi się zarówno, jeżeli tworzysz tekst w edytorze, jak i kiedy musisz przeczytać wydrukowane pismo.

FAQ
Co to jest font?

Font to komputerowy nośnik pisma. Mówiąc ogólnie to zestaw pojedynczych znaków pisma w zapisie cyfrowym. Jest zatem tym samym dla komputerowych edytorów tekstu, czym zbiór czcionek dla druku.

Jak zainstalować czcionki?

Czcionki ozdobne instaluje się, pobierając je na komputer z przystosowanych do tego stron internetowych. Jedną z nich może być na przykład Google Fonts, w którym czcionki dodaje się za pomocą kodu. Czcionki można instalować zarówno z linku, jak i gotowego pliku.

Jak dodać czcionki do Worda?

Pobrane z internetu czcionki ozdobne, system udostępnia automatycznie wszystkim programom z pakietu Office zaraz po zainstalowaniu ich. Tym samym pobierając czcionkę na komputer, automatycznie znajdziesz ją także w Wordzie. Jedynym warunkiem jest posiadanie pakietu Office na urządzeniu.

Jak sprawdzić jaka to czcionka?

Istnieje wiele specjalnych narzędzi, które pomogą Ci ustalić nazwę fontu znajdującego się na obrazku. Wystarczy, że umieścisz obraz z czcionką w programie przeznaczonym do rozpoznawania fontów (np.: What font is). Jeśli grafika została wcześniej przez Ciebie odpowiednio przygotowana i podpisana, program bez problemu powinien rozpoznać wykorzystany font.

Polecane Produkty
Polecane Usługi
Najnowsze wpisy na blogu