Nowoczesny druk 3d. Jaka drukarka 3d będzie najlepsza?

Drukowanie 3d to prawdziwa rewolucja dla wielu obszarów przemysłowych. Ta nowoczesna technologia w bardzo krótkim czasie zdobyła popularność na całym świecie. Mimo to druk 3d stale się rozwija, a sztab profesjonalistów wciąż pracuje nad jego doskonałością. Można śmiało przypuszczać, że w takim tempie już za kilkanaście lat drukarka 3d będzie stanowiła nie tylko obowiązkowy element wyposażenia dużych firm i fabryk przemysłowych, ale również zagości na stałe, w co drugim domowym zaciszu.

Nowoczesny druk 3d. Jaka drukarka 3d będzie najlepsza?

Jak powstaje druk 3d?

Druk 3d nazywany inaczej przestrzennym to nowoczesna technologia polegająca na wytwarzaniu trójwymiarowych przedmiotów bądź ich poszczególnych elementów. Sam proces powstawania tego typu przedmiotów to nic innego jak drukowanie 3d. Choć dla wielu proces ten jest nowością, w rzeczywistości pierwsza drukarka 3d została stworzona przez Charlesa Hulla już przeszło 25 lat temu.

Podstawą druku 3d jest dobrze przygotowany, przestrzenny, graficzny projekt komputerowy. To na jego podstawie z wykorzystaniem sproszkowanych tworzyw, takich jak plastik, żywica, czy carbon, możliwe jest drukowanie przestrzenne. Drukarka 3d składa się z dwóch głównych elementów. Jest to: tzw. „łoże” wraz ze sproszkowanym materiałem bazowym oraz głowica odpowiedzialna za samo drukowanie.

Drukarka 3d – jaką wybrać?

Drukarka 3d w podstawowej wersji jest na tyle niedrogim urządzeniem, że bez problemu można ją zakupić i korzystać z niej nie tylko na potrzeby produkcyjne dużych firm, ale również w domu do użytku własnego. Problem może jednak stanowić sam wybór urządzenia. Zanim więc zdecydujesz się na zakup konkretnego modelu, zwróć uwagę na kilka istotnych kwestii:

  • Obszar roboczy drukarki – wynoszący blisko 20cm3 umożliwi drukowanie przedmiotów nieco większych rozmiarów.
  • Montaż drukarki – jeśli nie masz umiejętności technicznych, możesz wybrać opcję droższą, czyli model złożony, gotowy od razu do użytku lub zapoznać się dokładnie z instrukcją wybranej drukarki 3d i spróbować zmontować ją samodzielnie.
  • Miejsce produkcji – drukarki 3d zarówno polskich, jak i zagranicznych marek mogą być naprawdę porządnie wykonane. Jednak wybór polskiego producenta zapewnia większy komfort podczas konfiguracji urządzenia.
  • Dostępność drukarki – jeśli wybrany przez Ciebie model nie znajduje się już na magazynie sklepu, czas oczekiwania na niego będzie znacznie dłuższy.
  • Cena drukarki – zwykle czym droższy jest sprzęt, tym jakość drukowania jest lepsza. Musisz jednak pamiętać, że obsługa urządzenia może być bardziej skomplikowana.

Drukarka 3d – jaką wybrać?

Jakie drukarki 3d dostępne są na rynku?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele sprzętów umożliwiających drukowanie 3d. Użytkownicy mogą wybierać spośród kilku nowoczesnych technologii. Jedną z najpopularniejszych jest drukowanie z plastiku, które profesjonalnie nazwa się technologią FDM. W tym przypadku możesz niemal od razu korzystać z wydrukowanych elementów. Tego typu drukarka 3d wykorzystuje do produkcji materiały PLA oraz ABS. Pierwszy z nich to zwykły plastik, wykorzystywany do produkcji na przykład różnego rodzaju gadżetów promocyjnych. Szczególnie poleca się go tym, dla których druk 3d jest nowością. Materiał ABS jest natomiast nieco twardszy i bardziej wytrzymały niż standardowy plastik. Tworzywo ABS może zmieniać swoją objętość, przez co konieczne może być podgrzewanie drukarki 3d do tego typu procesów.

Profesjonalna drukarka 3d umożliwia drukowanie w kolorze. Jednak modelom amatorskim wciąż brakuje tej konkretnej funkcji, a użytkownicy mają do wyboru druk z przezroczystego, szarego lub białego plastiku. Zapewne niedługo kolorowy druk 3d będzie możliwy również w urządzeniach mniej zaawansowanych technologicznie. Jednak póki co, konieczne jest malowanie elementów drukowanych w zaciszu domowym.

Co można wydrukować przy pomocy drukarki 3d?

Drukarka 3d umożliwia drukowanie przestrzenne z różnych materiałów. Wśród popularnych znajdują się między innymi:

  • plastik,
  • papier,
  • guma,
  • metal,
  • ceramika.

Mimo wszystko hobbystyczne drukowanie 3d daje znacznie mniejsze możliwości. Amatorski druk przestrzenny wykorzystuje się głównie do produkcji niewielkich gadżetów promocyjnych, figurek lub poszczególnych elementów większych przedmiotów. Znacznie więcej do zaoferowania ma profesjonalna, typowo przemysłowa, ale również dużo droższa drukarka 3d. Tego typu sprzęt stosuje się w naprawdę wielu dziedzinach – zarówno do tworzenia form odlewniczych, prototypów, jak i samych urządzeń.

Co można wydrukować przy pomocy drukarki 3d?

Za pomocą druku 3d przemysł zbrojeniowy i motoryzacyjny tworzy projekty i prototypy konkretnych elementów, a także obiekty testowe. Z tej nowoczesnej technologii korzysta również przemysł medyczny i naukowy. Wykorzystują one drukarki 3d w prowadzonych badaniach i rozmaitych eksperymentach społeczno-naukowych. Ponadto systematycznie prowadzone testy, wciąż ujawniają kolejne zastosowania dla druku 3d w ogólnoświatowym przemyśle.

Ograniczenia drukarki 3d

Drukowanie 3d, jak wszystko ma pewne ograniczenia. Wciąż niemożliwe jest drukowanie skomplikowanych, złożonych i wieloelementowych konstrukcji. Z tego względu proces wytworzenia niektórych przedmiotów jest zwyczajnie nieopłacalny. Niewątpliwym plusem jest w tym przypadku fakt, że drukarka 3d nigdy nie zastąpi starej dobrej taśmy produkcyjnej. Tym samym z pewnością nie odbierze też pracy tym, którzy takie taśmy obsługują. Wszystko to za sprawą dynamicznego rozwoju technologii, za którą nadążyć może wyłącznie żywy człowiek.

Drukarka 3d – cena zakupu sprzętu

Cena drukarki 3d zależy przede wszystkim od konkretnego modelu. Dobrej jakości urządzenia można kupić już za kilka tysięcy złotych. I choć opcja niskobudżetowa wydaje się najbardziej ekonomiczna, jakość drukowania 3d w tym przypadku pozostawia często wiele do życzenia. Żeby wejść w posiadanie modelu, który zagwarantuje satysfakcjonujący druk 3d, trzeba przeznaczyć na zakup od 10 do około 20 tysięcy złotych. Taki przedział cenowy odnosi się do drukowania hobbystycznego i amatorskiego.

Typowo przemysłowa, profesjonalna drukarka 3d to koszt kilkudziesięciu, a nawet kilkuset tysięcy. Z tego względu bardzo często drukarki 3d sprowadza się z zagranicy, gdzie ich cena jest zwykle dużo atrakcyjniejsza.

Technologia 3d - głos przyszłości

Chociaż już obecnie technologia 3d jest dość mocno rozwinięta - podobnie zresztą, jak same drukarki 3d, to jeden i drugi obszar jest wciąż doskonalony. Świadczy o tym sam fakt, że coraz częściej stworzone w ten sposób komponenty znajdują zastosowanie w medycynie. Dla przykładu druk 3d bardzo chętnie wykorzystuje się stomatologii i ortodoncji. Dzięki takim wydrukowanym elementom można odbudować zęby lub skorygować wadę zgryzu.

Coraz częściej słyszy się także o wykorzystaniu drukarek 3d do przygotowania protez - rąk czy nóg. Dzięki nim ludzie po ciężkich wypadkach mogą wrócić do pełnej sprawności i normalnie żyć - bez większych ograniczeń. Kto wie, do czego jeszcze w przyszłości posłuży drukarka 3d.

FAQ
Jak działa drukarka 3d?

Drukarka 3d kopiuje wcześniej przygotowany komputerowy projekt graficzny. Aby można go wydrukować, potrzebna jest odpowiednia ilość wolnej przestrzeni w drukarce. Następnie za pomocą specjalnych laserów i dyszy utwardza się sproszkowany materiał znajdujący się w łożu drukarki 3d.

Ile kosztuje drukarka 3d?

Ceny drukarek 3d wahają się od kilku do nawet kilkuset tysięcy złotych. Podstawowym czynnikiem wpływającym na cenę drukarki jest jej przeznaczenie oraz wykorzystane rozwiązania technologiczne. Z tego względu drukarka 3d do użytku amatorskiego jest nawet kilkanaście razy tańsza od profesjonalnej drukarki przemysłowej.

Drukarka 3d – co można wydrukować?

Drukarka 3d umożliwia drukowanie poszczególnych elementów przedmiotów z niemal każdej kategorii. Druk 3d wykorzystuje się zarówno do małych produkcji detalicznych na potrzeby własnego użytku, jak i na większą – masową skalę. W ostatnim przypadku konieczne jest jednak zazwyczaj wykorzystanie kilku, bardzo zaawansowanych technologicznie maszyn.

Polecane Produkty
Polecane Usługi
Najnowsze wpisy na blogu