Nowoczesne obrazy do salonu. Jaki obraz warto wybrać?

Obraz to jedna z najpopularniejszych dekoracji pomieszczenia. Już w średniowieczu nadworni malarze przygotowywali królewskie portrety, które zdobiły zamkowe komnaty. Obecnie coraz mniej obrazów maluje się ręcznie, a wnętrza zdobią obrazy drukowane na papierze. Grafiki projektowane są często w programach komputerowych. Sprawdź, jakie obrazy do salonu wybierać, żeby wnętrze wyglądało dobrze i nowocześnie.

Nowoczesne obrazy do salonu. Jaki obraz warto wybrać?

Jak dopasować obraz do salonu?

Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób wybrać obraz, który będzie dobrze komponował się z pomieszczeniem, wyglądał stylowo, a jednocześnie nie przytłoczy wnętrza. Żeby mieć pewność dobrego wyboru warto zwrócić uwagę na kolorystykę pomieszczenia i styl, w jakim jest ono urządzone. Zdecyduj, czy obraz ma wtapiać się w całość, czy może ma być punktem charakterystycznym wnętrza. Odpowiedź na to pytanie pomoże Ci podjąć decyzję o motywie projektu, jego kolorystyce, a nawet ramie, w którą go oprawisz.

Kolejnym krokiem jest wybór konkretnego miejsca, w którym będzie wisiał obraz. W tej kwestii powinny Ci pomóc wcześniej podjęte decyzje. Jeśli zdecydowałeś, że wydruk ma być głównym elementem wystroju salonu, zadbaj o to, aby był dobrze widoczny. Powieś go na ścianie naprzeciw wejścia lub tej, na którą Ty i Twoi goście patrzą najczęściej.

Warto zwrócić uwagę, że obrazy do salonu powinny Tworzyć spójną całość nie tylko ze ścianą, na której wiszą, ale również z innymi dodatkami i dekoracjami wnętrza. Tu znowu można wrócić do wcześniej wspomnianej zasady: jeśli drukowany obraz znajduje się w centrum dekoracji, to reszta dodatków powinna być raczej stonowana i nierzucająca się w oczy. Jeśli natomiast wybrałeś niewielkich rozmiarów obraz do salonu – zadbaj o to, aby w połączeniu z resztą dominujących dodatków wyglądał spójnie i estetycznie.

Ostatnią kwestią, którą powinieneś uwzględnić, jest rama obrazu. Być może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale w wielu przypadkach to ona odpowiada za ostateczny efekt. Możliwości jest wiele – od klasycznych drewnianych ram, przez metalowe oprawy, ramy w bieli, czerni lub kolorach pastelowych aż po stylowe ramki w kolorze złota. W tym zakresie znaczenie ma również sam rozmiar wydruku. Duże obrazy do salonu zwykle nie potrzebują już ramy, ponieważ ta w wielu przypadkach sprawia, że obraz staje się jeszcze bardziej obszerny. Natomiast mniejsze grafiki mogą wyglądać stylowo i schludnie, kiedy je oprawisz.

Dzięki nowoczesnym technologiom możliwe jest wydrukowanie każdego obrazu.

Jak prawidłowo zawiesić obraz?

Nawet najpiękniejsze, nowoczesne obrazy do salonu nie będą prezentowały się dobrze, jeśli źle je powiesisz. Kluczem do sukcesu jest zachowanie odpowiednich odległości. Grafika powinna być zawieszona na wysokości komfortowej do jego oglądania. Właśnie dlatego obrazy do salonu dostosowuje się wysokością do średniego wzrostu mieszkańców oraz wysokości pomieszczenia. Nie można także zapomnieć, że w salonie znajduje się zwykle kanapa, stół, krzesła, czy obszerne szafy. Żeby nie “zagracić” pomieszczenia, wieszając obraz, powinno się zachować odległość około 25 cm od mebli i innych elementów wystroju wnętrza.

Równie ważne jest prawidłowe oświetlenie, które pomoże Ci wyeksponować wybrane obrazy do salonu. Powieś grafikę tak, aby była ona dobrze widoczna dla wszystkich – bez względu na aktualną porę dnia. Pamiętaj, że oświetlić to nie to samo, co prześwietlić! Unikaj więc wieszania obrazów na ścianach salonu, znajdujących się naprzeciwko okna, przez które świeci mocne słońce. Zwróć uwagę zwłaszcza na te obrazy do salonu, umieszczone w szklanych antyramach, ponieważ mogą odbijać promienie słoneczne, co przez dłuższy czas może okazać się uciążliwe.

Jakie obrazy do salonu będą modne w roku 2020?

Co pewien czas na rynku pojawiają się nowości zgodne z obowiązującymi trendami. Ten temat dotyczy także aranżacji wnętrz i wyboru dodatków. Sprawdź, jaki obraz wybrać i co będzie na czasie w 2020 roku. Decydując się na drukowaną grafikę, możesz dopasować projekt do własnych oczekiwań.

Jakie obrazy będą modne w 2020 roku?

Obraz 3d – ciekawa ozdoba wnętrza

Obrazy 3d nazywane także grafikami z efektem trójwymiarowości przedstawiają motywy w taki sposób, że stwarzają iluzję optyczną. Dzięki temu odnosisz wrażenie, że możesz wejść do ich wnętrza. Trójwymiarowe obrazy na ścianę są świetnym sposobem na optyczne powiększenie pomieszczenia. To bardzo efektowna dekoracja, która skupia na sobie całą uwagę. Obecnie drukarnie oferują szeroki zakres grafik tego typu – od pięknych krajobrazów, przez tunele, aż do trójwymiarowych abstrakcji i wzorów geometrycznych. Jeśli Twoim marzeniem są ciekawe, nowoczesne obrazy do salonu – taki wybór na pewno Cię nie zawiedzie.

Akwarela – subtelne wykończenie

Obrazy akwarelowe to propozycja dla miłośników romantycznych wnętrz i artystycznych dusz. Technika akwareli, polegająca na wykorzystaniu podczas malowania farb rozcieńczanych z wodą zapewnia rozmyte i subtelne kolory, zazwyczaj pastelowe. Motywy, które można spotkać najczęściej na obrazach akwarelowych to pejzaże, wzory kwiatowe lub portrety. Akwarele to idealne obrazy na ścianę do salonu urządzonego w przytulny, romantyczny i nieco sentymentalny sposób. Sprawdzą się więc świetnie we wszystkich pomieszczeniach z tak zwaną “duszą”. Coraz częściej można spotkać się z podobnymi grafikami stworzonymi przy użyciu nowoczesnych programów komputerowych. Następnie takie obrazy są drukowane.

Obraz na szkle – sztuka nowoczesna

Bardzo ciekawym sposobem dekoracji ściany są grafiki na szkle. Takie rozwiązanie jest oryginalne, a przy tym wygląda bardzo efektownie. Szklane obrazy do salonu potrafią całkowicie odmienić przestrzeń domową. Nadruk na szkle daje gwarancję wysokiej jakości wykonania i niezwykłej precyzji. Grafiki zachwycają szeroką gamą nasyconych i głębokich barw. Dzięki temu fotoobrazy drukowane na szkle zadowalają nawet najbardziej wymagających klientów. Mogłoby się wydawać, że szklane obrazy do salonu to droga inwestycja. Tymczasem są one bardzo zbliżone cenowo do tych drukowanych na tradycyjnym płótnie, czy papierze.

Minimalistyczny obraz do salonu

Minimalizm to rozwiązanie tak uniwersalne i klasyczne, że najprawdopodobniej nigdy nie wyjdzie z mody. Na pewno znajdziesz go w trendach 2020 roku. Chętnie wybieranymi są obrazy na ścianę do salonu: czarno – białe, abstrakcyjne, o prostych wzorach geometrycznych. Minimalistyczne grafiki oparte na kilku kreskach, wyglądem przypominające naszkicowane wzory to prawdziwa zdobycz dla miłośników trendów królujących w Internecie. Obrazy do salonu utrzymane właśnie w tym klimacie stanowią stylowe wykończenie wnętrza.

Obraz w stylu vintage

Nie od dziś wiadomo, że stara moda powraca do łask. Klimat vintage i retro to jedne z najgorętszych trendów od kilku lat. Obecnie praktycznie wszystko stylizuje się na poszczególne dekady ubiegłego wieku, zaczynając od ubrań, poprzez wnętrza, aż po środki transportu, jak samochody, czy autobusy. Obraz vintage może wyglądać naprawdę stylowo i nadać pomieszczeniu przytulnego charakteru. To świetne obrazy do salonu utrzymanego w klimatach retro. Takie wzory można także bez problemu wydrukować. Istnieje wiele wzorów, które można wykorzystać.

Grafiki z motywem florystycznym

Obrazy inspirowane naturą – zieleń, egzotyczne motywy dżungli, a także wzory zwierzęce będą wyglądać bardzo dobrze, jeśli oprawisz je w ozdobne ramki – np. w odcieniu złota. Możesz użyć także tropikalnych motywów na kilku obrazach i zawiesić je obok siebie w niewielkich odległościach. W ten sposób osiągniesz instagramowy efekt.

Obraz to uniwersalny element dekoracji. Sprawdzi się tak naprawdę w każdym pomieszczeniu – pod warunkiem, że będzie odpowiednio dopasowany. Możliwość jego indywidualnego zaprojektowania oraz wydrukowania sprawi natomiast, że wnętrze Twojego domu lub mieszkania będą wyglądać wyjątkowo.

Polecane Produkty
Polecane Usługi
Najnowsze wpisy na blogu