Dzień Babci i Dziadka – jak stworzyć wyjątkowy prezent?

Dzień Babci i Dziadka to lubiane święto, które ma na celu uhonorowanie babć i dziadków na całym świecie. A ponieważ dziadkowie zwykle biorą czynny udział w dorastaniu i rozwoju swoich wnuków, nic dziwnego, że Ci chcą obdarować ich czymś wyjątkowym tego szczególnego dnia. Z roku na rok wnuki stają się coraz starsze, a czasy własnoręcznie malowanych laurek mijają bezpowrotnie. Nie od dziś wiadomo, że prezent, który najbardziej chwyta za serce to prezent spersonalizowany, wykonany własnoręcznie, według własnego pomysłu. Zwłaszcza jeśli jest to prezent na Dzień Babci i Dziadka, których zachwyca nawet najmniejsza rzecz wykonana przez ukochane wnuki. Na szczęście w dzisiejszych czasach wybór spersonalizowanych gadżetów prezentowych jest ogromny, dzięki czemu każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Dzień Babci i Dziadka – jak stworzyć wyjątkowy prezent?

Dzień Babci i Dziadka - w Polsce i na świecie

Polska to jeden z tych krajów, w których Dzień Babci obchodzony jest zdecydowanie najdłużej. Pomysł na to ciekawe święto narodził się już w pierwszej połowie lat 60. Pomysłodawcą był popularny w tamtym czasie tygodnik „Kobieta i życie”. Z początkiem drugiej połowy w polskich domach obchodzono już nie tylko Dzień babci, ale również Dzień dziadka. Oficjalna data obchodów Dnia babci i dziadka w Polsce przypada na 21 i 22 stycznia. W tych samych dniach święto starszego pokolenia celebrują również Bułgarzy i Brazylijczycy.

Również Ameryka przejęła tę miłą tradycję. Co więcej, od 1978 roku Dzień Babci i Dziadka jest świętem oficjalnie zatwierdzonym przez kongres prezydenta. Nazwy „Dzień Babci” i „Dzień Dziadka” zostały jednak zmienione i dwie okazje połączono w jedną, tworząc „Grandparents Day”, czyli po prostu „Święto Dziadków”, które w pierwszą niedzielę października celebrują również Brytyjczycy.

We Francji Dzień Babci i Dziadka zaczęto celebrować w późnych latach osiemdziesiątych, a tradycja ta wzięła się od popularnej 30 lat wcześniej, „kawy Babci”. Nieco później tradycja obchodów tego wyjątkowego dnia dotarły również do innych krajów świata.

Hiszpania świętuje Dzień babci i Dziadka od roku 1998, natomiast w Rosji zaczęto świętować dzień babci dopiero nieco ponad 10 lat temu – w roku 2009.

Dlaczego warto wręczać prezenty personalizowane na Dzień Babci i Dziadka?

Psychologowie twierdzą, że wręczanie prezentów daje ludziom znacznie większą satysfakcję niż ich otrzymywanie. Za wszystko odpowiedzialny jest ludzki mózg, który w pewien sposób „wynagradza” Cię za obdarowywanie Twoich bliskich, wydzielając oksytocynę, która wprawia w dobry nastrój. Badania wykazują również, że znacznie większą wartość mają dla ludzi prezenty o wartości sentymentalnej i te, których podstawą jest doświadczenie. Są one dużo cieplej odbierane, niż otrzymane dobra materialne.

Prezenty personalizowane dają większą satysfakcję, ponieważ są wręczane z myślą o drugiej osobie. Wynika z tego, że najważniejszym czynnikiem w przypadku prezentów personalizowanych jest intencja – gest, a nie sam podarunek. Właśnie dlatego wszelkiego rodzaju upominki personalizowane sprawdzą się świetnie dla babci i dziadka.

Osoby starsze przywiązują ogromną wagę do tego, co sentymentalne, a znacznie mniejsze znaczenie ma dla nich wartość materialna otrzymanego upominku. Jeśli zastanawiasz się, jaki prezent na Dzień Babci wybrać lub co sprawi Twojemu dziadkowi największą satysfakcję – postaw na prezent personalizowany.

Dlaczego warto wręczać prezenty personalizowane na Dzień Babci i Dziadka?

Pomysły na prezenty personalizowane na Dzień Babci i Dziadka

Jeżeli jeszcze nie zaopatrzyłeś się w prezent dla swoich bliskich – nie zwlekaj. Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych pomysłów, z których możesz skorzystać Pamiętaj, żeby nie czekać do ostatniej chwili, ponieważ przygotowanie specjalnych upominków zależnie od firmy może trwać kilka dni, a często kilka tygodni. Jeżeli przypomnisz sobie o braku prezentu tuż przed samym świętem, to może okazać się, że będzie za późno.

Filiżanki lub kubek z nadrukiem

Babcie wprost uwielbiają popijać poranną herbatkę lub kawę. A z pewnością lubiłyby to jeszcze bardziej, gdyby mogły napić się jej z własnej, wyjątkowej, spersonalizowanej filiżanki – na przykład z ich imieniem, lub takiej z napisem „super babcia”. To doskonały prezent na Dzień Babci, który z pewnością przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom herbaty. A jeśli przyjeżdżacie do dziadków w odwiedziny, żeby napić się wspólnie gorącej czekolady lub kakao, kubek ze zdjęciem będzie doskonałym prezentem dla babci i dziadka.

Filiżanki lub kubek z nadrukiem

Kalendarz naścienny

Kolejnym praktycznym pomysłem na prezent na Dzień Babci i Dziadka jest kalendarz naścienny. Zwyczajny kalendarz jest jednak zbyt nudną opcją. Zdecydowanie większe wrażenie zrobi na dziadkach kalendarz personalizowany. Na każdej kolejnej stronie umieść Wasze wspólne zdjęcie lub fotografie upamiętniające ważne momenty w życiu Twoich dziadków. Może to być na przykład zdjęcie z dzieciństwa, dnia ślubu lub wspólnych wakacji. To idealny prezent na Dzień Babci i Dzień Dziadka – praktyczny, pamiątkowy, będący jednocześnie wspaniałą retrospekcją do pięknych chwil.

Kalendarz naścienny.

Fotoksiążka

Fotoksiążka to w ostatnich latach jedna z najpopularniejszych form upominku na różnego rodzaju okazje. Mimo to jej popularność z roku na rok wzrasta, a ona za każdym razem wypada bardzo ciekawie i oryginalnie. Jako prezent dla babci i dziadka w ich szczególnym dniu również będzie doskonała. Ogromnym plusem fotoksiążki jest możliwość jej personalizacji. Za pomocą okładki, rodzaju papieru i konkretnych jego uszlachetnień możesz nadać książce konkretny klimat i charakter. Tworząc fotoksiążkę w klimacie retro, używając starych, czarno-białych fotografii, zapewnisz swoim dziadkom sentymentalny powrót do przeszłości. Możesz również postawić na współczesność, nawiązać do ich pasji, zainteresowań, osobowości. Taki prezent na Dzień Babci z pewnością zachwyci Twoich dziadków.

Fotoksiążka

Fotoobraz

Papierowe odbitki zdjęć same w sobie są już świetnym prezentem na każdą okazję. Z całą pewnością możesz wykorzystać je również jako prezent na Dzień Babci i Dziadka, wręczając im komplet Waszych ulubionych wspólnych fotografii lub tworząc z nich ciekawy kolaż. Ale o ile ciekawsze będzie podarowanie dziadkom fotoobrazu! To również wydrukowana fotografia, ale w znacznie większym formacie z wykorzystaniem wysokiej jakości materiałów. Fotoobraz powieszony w salonie lub przedpokoju z pewnością zrobi wrażenie na Twoich dziadkach, którzy pewnie nawet nie spodziewają się, że można dzisiaj zrobić coś takiego.

Spersonalizowana koszulka z nadrukiem lub zdjęciem

Prezent na Dzień Babci i Dziadka nie musi być nudny i poważny. Jeśli Twoi dziadkowie mają poczucie humoru, a Ty uwielbiasz się z nimi śmiać, możesz podarować im w prezencie koszulkę z zabawnym nadrukiem. Koszulki z nadrukiem personalizuje się naprawdę łatwo, a efekt i jakość wykonania są często dużo lepsze niż te, które można znaleźć w popularnych sklepach. Koszulka to prezent dla dziadka i babci, który w zależności od Twojej inwencji twórczej może być zabawny lub wzruszający, wywołać łzy śmiechu lub wzruszenia. A wszystko zależy tylko od Ciebie!

Poszewka na poduszkę z nadrukowanym zdjęciem

Ciekawym pomysłem na prezent dla babci i dziadka może okazać się również poszewka na poduszkę. Zwłaszcza taka ze spersonalizowanym nadrukiem lub wspólnym zdjęciem z dzieciństwa może wywołać uśmiech na twarzach Twoich dziadków. Personalizowany w ten sposób prezent na Dzień Babci i Dziadka z pewnością ozdobi sypialnię lub salon, a dziadkowie z dumą będą mogli pochwalić się wnukami przed swoimi gośćmi.

Poszewka na poduszkę z nadrukowanym zdjęciem

Personalizowany notatnik

Dziadkowie to tak zwane pokolenie „baby boomers”, które nie jest przyzwyczajone do internetu i szeroko rozwiniętej elektroniki. Większość z nich na co dzień wybiera to, co zna i to, co sprawdzone. Dodatkowo dziadkowie uwielbiają wszystko, co praktyczne. Dlatego notatnik albo kalendarz w formie książki jest dla nich idealną propozycją, jeśli tylko Twoi dziadkowie są dobrze zorganizowani lub po prostu lubią wszystko zapisywać. Możesz spersonalizować kalendarz, dodając na nim imiona Twoich dziadków lub projektując okładkę z Waszym wspólnym zdjęciem. To nie tylko praktyczny, ale również oryginalny prezent na Dzień Babci i Dziadka.

Świetnie może spisać się również personalizowany przepiśnik. To propozycja na prezent dla babci, która kocha piec lub gotować.

FAQ
Kiedy jest Dzień Babci i Dziadka?

W Polsce Dzień Babci przypada na 21go, a Dzień Dziadka na 22go stycznia. Daty obchodów tych świąt na świecie różnią się od siebie w poszczególnych krajach. Są również takie kraje, w których nie obchodzi się dnia babci i dnia dziadka. Jednym z nich jest na przykład Japonia.

Co na dzień Babci i Dziadka?

W tym przypadku dobrze sprawdzą się prezenty personalizowane i praktyczne. Dziadkowie są bardzo sentymentalni – doceniają pamięć i gest swoich wnuków, a nie sam podarunek. Co więcej, zwykle naprawdę niczego nie oczekują. Dlatego, zamiast wymyślać coraz to bardziej wyszukane prezenty, postaw na upominek prosto z serca.

Polecane Produkty
Polecane Usługi
Najnowsze wpisy na blogu