Czym jest mockup? Dlaczego mockupy są ważną częścią projektu?

Istnieje stara, sprawdzona zasada, która w marketingu sprawdza się wyjątkowo dobrze. Mówi o tym, że zanim coś konkretnie sprawdzimy, kupujemy to najpierw oczami. Dlatego, jeśli zależy Ci na tym, aby osiągnąć sukces w Twojej branży, warto zadbać o profesjonalną oprawę graficzną prezentowanych ofert i projektów. Dotyczy to także gadżetów promocyjnych. Dzięki profesjonalnemu mockup design nadasz swojej marce i organizowanej kampanii promocyjnej profesjonalizmu i przyciągniesz uwagę klientów. Tym samym wpłyniesz na pozytywny odbiór przez klientów. Mockup to idealny sposób na atrakcyjną prezentację Twojej firmy.

Czym jest mockup? Dlaczego mockupy są ważną częścią projektu?

Czym są mockupy?

Mockup to sposób na graficzne przedstawienie projektu, w taki sposób, aby wyglądał jak najbardziej autentycznie. Samo słowo “mockup” oznacza model, prototyp lub makietę. Jest wykonywany przez grafików w celu zaprezentowania czegoś lub przekazania wartości edukacyjnych. Mockupy umożliwiają klientom sprawdzenie, jak dany projekt (np.: firmowe logo) będzie wyglądał na różnego rodzaju powierzchniach oraz poszczególnych produktach. Można w ten sposób sprawdzić wygląd na papierze, tkaninie, ceramice lub ekranie telefonu. Takie wizualizacje pomagają w wyobrażeniu efektu rzeczywistego.

Mockup design jest niezwykle ważny podczas wizualnej identyfikacji produktu. Tego typu wizualizacja obrazuje wygląd całej marki lub konkretnego produktu. Obecnie praktycznie wszystkie projekty, które robi dobry grafik, umieszcza się na makietach w celach prezentacyjnych. Zamawiając gotowy logotyp lub zlecając projektowanie logotypu od podstaw, klient najprawdopodobniej otrzyma podgląd pracy w postaci mockupu. Będzie to obraz różnego rodzaju materiałów marketingowych, na które można nanieść przykładowe logo.

Czym są mockupy?

Gdzie stosuje się mock up design?

Makiety w formie cyfrowej są bardzo powszechnym rozwiązaniem. Mockupy wykorzystuje się między innymi podczas kampanii reklamowych. Najczęściej dotyczą one różnego rodzaju opakowań, ale nie tylko. Mogą to być m.in.:

  • kartony,
  • butelki,
  • koszulki promocyjne,
  • ulotki,
  • wizytówki,
  • plakaty.

Mockupy dotyczą tak samo druku tradycyjnego, jak i wielkoformatowego. Stosuje się je do prezentacji całych kolekcji gadżetów promocyjnych, dzięki czemu możliwe jest zachowanie estetycznego wyglądu i spójności między produktami.

Dlaczego dobrze przygotowany mockup ma tak duże znaczenie?

Dobra prezentacja oferty znacznie zwiększa szanse na pozytywny odbiór projektu. Mimo to warto pamiętać, że nie każdy mockup zda egzamin. Niewłaściwie przygotowana wizualizacja może przyczynić się do odrzucenia prezentowanego projektu. Często wizualizacja grafiki jest równie istotna, jak sama treść projektu. Profesjonalnie przygotowany mockup czyni projekt znacznie atrakcyjniejszym w oczach odbiorcy i jest dużo bardziej efektowny. Ponadto ułatwia zrozumienie projektu i jego założeń.

Mock up jest niezastąpionym rozwiązaniem w sytuacji, gdy klient chce obejrzeć efekt projektu jeszcze przed jego finalizacją. Mockup design pozwala sprawdzić, jak firmowe logo czy własnoręcznie zaprojektowany print będzie wyglądał na wielkoformatowych tablicach reklamowych lub różnego rodzaju gadżetach promocyjnych, jak na przykład kubki z logotypem albo koszulki z nadrukiem.

Mockupy pozwolą Ci przedstawić ofertę firmy w atrakcyjny dla odbiorcy sposób. Jest to możliwość spojrzenia na oczywiste projekty z nieoczywistej perspektywy. To znacznie lepsze rozwiązanie w porównaniu z wysyłaniem klientom screenów edytora, czy projektów wydrukowanych na kartach A4.

Ponadto, mockup ma jeszcze jeden duży plus. Zleceniodawca nie jest zobowiązany w żaden sposób do akceptacji projektu stworzonego przez grafika. Wizualizacja ma pomóc mu nanieść poprawki lub zdecydować o całkowitej zmianie koncepcji projektu. Każdy profesjonalny grafik jest w stanie bez najmniejszego problemu przygotować mockup od podstaw. Czas takiej wizualizacji wynosi zwykle kilka godzin w zależności od stopnia zaawansowania pomysłu.

Jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z profesjonalnych usług, grafik powinien wykonać wizualizację od podstaw. Natomiast, jeżeli zamierzasz przygotować mockup samodzielnie, użycie gotowych szablonów, pozwoli Ci znacznie zaoszczędzić czas spędzony na projektowaniu. Szablony do tworzenia mockupów zawierają gotowe tła. Plik przygotowany w programie graficznym wymaga jedynie zaimportowania grafiki, odpowiedniego wykadrowania oraz zapisania jej. Wtedy program samodzielnie dopasuje ułożenie grafiki w przestrzeni, przedstawiając kompletny projekt.

Dlaczego dobrze przygotowany mockup ma tak duże znaczenie?

Samodzielny mockup – na co zwrócić szczególną uwagę?

Mockup możesz wykonać samodzielnie – jeśli tylko posiadasz do tego odpowiedni program. Wystarczy, że sfotografujesz obiekt, na którym przeprowadzisz mockup design, a następnie poddasz zdjęcie odpowiedniej obróbce. W sieci dostępne są płatne i darmowe szablony mockup, pasują one do różnego rodzaju branży. Wybór jest na tyle duży, że każdy znajdzie tam coś dla siebie.

Zarówno przygotowując mockup samodzielnie, jak i korzystając z gotowych wzorów kreatora, zwróć uwagę na to, czy stworzony przez Ciebie projekt nie jest przekombinowany. Powinien on być przede wszystkim czytelny, wyraźny, powinien wyglądać estetycznie i schludnie. Nałożone efekty graficzne muszą być subtelne, gdyż ich zbyt duża ilość zwyczajnie przytłoczy odbiorcę. Tak przygotowany mockup jest także zazwyczaj nieczytelny, a do tego wygląda bardzo amatorsko. A przecież nie o to tu chodzi.

Pamiętaj, że oryginalny mockup to świetne dopełnienie Twojego projektu, ale nie zadziała tak, jak powinien, jeśli Ty nie zachowasz umiaru w projektowaniu.

FAQ
Co to jest mockup?

Mockup to nic innego, jak makieta czy prototyp realizowanego projektu. Tego typu wizualizację bardzo często wykorzystuje się w branży reklamowej. Jej zadaniem jest ukazanie efektów końcowych osobie, która nie jest w stanie sobie ich sama wyobrazić.

Jak zrobić mockup?

Do stworzenia mockupu przydaje się dobry program graficzny - z jego pomocą można umieścić np. grafiki czy napisy na różnego rodzaju produktach. Żeby ułatwić sobie przygotowywanie mockupów można skorzystać z gotowych szablonów - część z nich jest darmowa, jednak za lepsze trzeba niestety zapłacić.

Mockup - jak używać projektu?

Mockup ma na celu przedstawienie klientowi projektu. Na jego podstawie może on podjąć decyzję o jego realizacji lub rezygnacji z jego przygotowania. Taka wizualizacja ma więc ogromne znaczenie i zdecydowanie warto z niej korzystać.

Polecane Produkty
Polecane Usługi
Najnowsze wpisy na blogu